Spring til indhold

Adgangslog og kontrol

Se præcis, hvem der har kigget i hver patient

Hvert opslag logges, før patientdata vises – med navn, titel, autorisations-ID og tidspunkt. Loggen kan ikke ændres eller slettes, og den er nem at læse for dem, der har ret til det.

Klinikchef gennemgår månedens adgangslog på sin computer

Klik dig igennem

Sådan ser loggen ud for klinikkens ejer: patientens log, den månedlige kontrol og udskriften, patienten kan få.

Eksempel med opdigtede data

Patientkort → fanen “Adgangslog”: hvem har set eller ændret Eva Eksempel?

  • Mads Holm

    Tandlæge · AUT-1042

    3 opslag · senest 14. okt., 09.12

  • Sara Lind

    Klinikassistent

    1 opslag · senest 14. okt., 09.40

  • Ida Berg

    Tandplejer · AUT-2210

    2 opslag · senest 2. sep., 14.20

  • Jonas Krogh

    Receptionist

    1 opslag · senest 14. okt., 10.02

Alle opslag og ændringer
TidspunktMedarbejderHvad
14. okt., 09.12Mads Holm (Tandlæge)Set Journal
14. okt., 09.14Mads Holm (Tandlæge)Set Røntgenbillede
14. okt., 09.31Mads Holm (Tandlæge)Ændring Journalnotat skrevet
14. okt., 09.40Sara Lind (Klinikassistent)Set Tandkort
14. okt., 10.02Jonas Krogh (Receptionist)Set Regning ved skranken
2. sep., 14.20Ida Berg (Tandplejer)CPR Fuldt CPR-nummer vist
2. sep., 14.21Ida Berg (Tandplejer)Set Journal

Intet log, ingen visning

Skærmen henter først journal, røntgen eller tandkort, når opslaget er skrevet i loggen. Kan loggen ikke skrives, vises ingen data. Reglen ligger i databasen.

Kan ikke ændres eller slettes

Ingen – heller ikke administratorer – kan rette eller slette i loggen. Den slettes kun automatisk efter klinikkens opbevaringstid på 5–10 år.

Kontrol uden at lede

Systemet markerer opslag uden aftale, uden for åbningstid, i egen eller en kollegas journal og mange opslag på kort tid. I vurderer og afslutter måneden.

Det bliver logget

Kun henvisninger gemmes – aldrig søgeord eller indholdet af journalen. CPR-lignende tal i loggen skjules automatisk.

  • Patientkort, journal, tandkort, perio, røntgen, planer og samtykker
  • Fuldt CPR-nummer – både visning og søgning
  • Kalenderens bookingvindue, dagens advarsler og regningen ved skranken
  • Udskrifter og eksport, fx revisoreksport og logfiler
  • Kald via API – under den person, der oprettede nøglen
  • Log ind, log ud og automatisk log ud
  • Alle ændringer i journal, booking, betaling, HR og indstillinger

Bygget efter reglerne

Loggen er udviklet efter sundhedslovens § 42 a om opslag i helbredsoplysninger, journalføringsbekendtgørelsen, GDPR (artikel 5, 15, 30 og 32) og Datatilsynets vejledning om logning: formålsbestemt logning, beskyttelse mod ændringer, fast kontrol og en dokumenteret opbevaringstid.

Patientens udskrift følger EU-Domstolens dom C-579/21: datoer og formål med opslagene oplyses, og klinikken vælger, om medarbejdernes navne vises.

Klinikken er dataansvarlig. Systemet leverer loggen, kontrollen og udskriften – klinikken beslutter opbevaringstid, hvem der gennemgår loggen, og hvad der sker ved et mistænkeligt opslag.

Prøv Hubhus Dentist i jeres egen klinik

30 dage gratis med alle funktioner. Intet betalingskort, og jeres data kan altid eksporteres.

Opret gratis prøvekonto